Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Fast-foot ve abur-cubur tüketimi

ÇOCUKLARDA FAST-FOOT VE ABUR-CUBUR TÜKETİMİ

 

 

*Fast-foot’tan uzak durun.

 

         Mağazalarda satılan fast-foot yiyecekler yani hamburger, pizza, patates cipsi gibi yiyecekler içinde bulunan bazı maddeler nedeniyle bağımlılığa; aşırı tüketildiğinde de obeziteye yani aşırı şişmanlığa yol açabilir.

 

*Abur-cubur tüketimine dikkat edin.

 

         Çocukların zamanlı zamansız abur-cubur dediğimiz besinleri tüketmesi, iştahı kapatacağından öğün atlamasına neden olmanın yanı sıra diş sağlığınada olumsuz yönde etkiler. Yeterli ve dengeli beslenmeyen çocuğun enerji kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, bedensel ve zihinsel gelişimde yavaşlama gibi sorunlar yaşanacağı bilinmelidir.

 

* Çocuğa neden fast-foot veya abur-cubur yememesi gerektiğini açıklayın.

 

         Çocuklar her durumda anlayabilecekleri düzeyde ve nedenleri ile açıklanan gerçekleri kabullenir. Birlikte kitaplardan hangi besinlerin onun için yararlı olduğunu araştırmak fast-foot ve abur-cuburun zararları ile ilgili konuşmak etkili olacaktır.

 

* Çocuğunuzla birlikte sağlıklı fast-footlar hazırlayın.

      

Çocuklar fast-foot türü yiyecekleri tatlarından çok bulunduklatı ortam, sunuş biçimleri ve verdikleri hediye oyuncaklar nedeniyle tercih ederler. Bu açıdan çocuğunuz birlikte hazırlayacağınız hamburgere, pizzaya yada patates kızartmasına hayır demeyecektir. Çocuğunuzla birlikte hazırladığınız hamburgerlerle bir oyun parkına gidip, onunla piknik yapabilir ve ona küçük oyuncaklar alabilirsiniz.

 

* Çocuğunuzu abur-cuburla ödüllendirmeyin.     

 

         Çocuğunuzu doğru bir davranış sergilediğinde çikolata yada şeker vermek onun abur cubura alışmasına yol açacaktır. Çikolata ve aburcuburla yapılan ödüllendirmalar bir süre sonra çikolata almak için bazı davranışları yapıp çikolata yoksa yapmamaya yol açar. Bu nedenle çocuğun doğru davranışı karşısında mutlu olduğunuzu belli etmeniz, sarılıp öpmeniz çocuğun davranışı içselleştirmesi açısından daha uygun bir yöntemdir.


Resim Galerimiz