Çocuk Gelişimi

Yorumsuz

YORUMSUZ

 

 

Bir gün susmayı öğrendim. Öyle bir sustum ki belki sonsuza kadar susacaktım. Çünkü susmak benim küçücük dünyamda babamla kurduğum iletişim tarzıydı. Babam akşamları eve yorgun dönerdi. Ben bütün gün evde sıkılır, onun gelişimini iple çekerdim. Daha o kapıdan girer girmez boynuna atılır onunla oynamak isterdim. Babam sarılır, öper, sonra da, hadi odana git, derdi.

         Yemek hazırlanınca annem çağırır. Bu defa masada bir araya gelirdik babamla. Onlar annemle konuşurken ben araya girer, sesimi duyuramayınca da bağırırdım. Babam sinirlenir,Bütün gün insanlara kafa patlatmaktan bunaldım, birde sen kafamı ütüleme, derdi.Annem de Bütün gün zaten seninle uğraştım. Bir çift laf da mı konuşturmayacaksın babanla diye çıkışır,beni odama gönderirdi.Çaresiz bir şekilde boynumu büker odama yani hapishaneme doğru yol alırdım. Babam arkamdan, Bizim odamız bile yoktu,her şeye sahip, hala ne istiyor anlamadım.Diye bağırmaya devam ederdi.Keşke benim de bir odam olmasaydı, keşke bizimde evimiz bir odalı olsaydı da hep birlikte otursaydık derdim içimden ama yüksek sesle söylemeye cesaret edemezdim.

Yemekten sonra babam kanepeye uzanır,eline kumandayı alır, televizyon seyrederdi. Beni yanına çağırır biraz severdi. Onun izleyeceği önemli bir şey varsa beni adeta yerimden bile kıpırdatmazdı.Azıcık hareket edip koşup oynamaya kalksam oda hapsim yeniden başlardı .Bir gün anladım ki susunca babamla daha iyi anlaşıyoruz. Bu defa susarak yapabileceğim oyunlar geliştirmeye başladım.Önce resim yaparak başladım işe .Babam çizdiğim resimleri çok beğeniyor,Bak, böyle uslu uslu oyna işte diyordu.

Babam bazen göz ucuyla bakıyor, resimle ilgili bir şey sorsam afallıyordu.Ama bana kızarak beni artık odama göndermiyordu.Son günlerde ne de akıllandı benim oğlum diye komşulara anlatıyordu annem halimi. Resimlerim arttıkça ortalık dağılmaya başladı.Annem odanı topla, diye odama kapattığında işe nereden başlayacağımı bilemiyordum. Ben bunlarla uğraşırken zaman geçiyor, ama odamı toplamayı beceremiyordum.Annem odama gelip Bak sana resim yapmayı yasaklayacağım dedi bir gün. Susuyor olmamı usluluk olarak değerlendiren ailem resim yapmayı da elimden alırsa ben ne yapacaktım.Bu düşüncelerle bir aile tablosu yaptım.Babam eve gelince uygun zamanı kolladım.Her zamanki gibi yemekler yendi, odaya geçildi.Babam oturur  oturmaz çizdiğim resmi getirdim. Babam baktı .Hım dedi Çok güzel olmuş.Bu adam benim herhalde dedi.Ben hayır o adam değil, bu çocuk sensin. Dedim.O Hayır, bu adam benim, bu çocuk sensin, bu küçük kızda arkadaşın dedi. Ben yine hayır, o büyük adam benim, bu küçük adam sensin, bu küçük kız da annem dedim. Babam benimle uğraşmaktan vazgeçip, peki neden  bizi küçük çizdin dedi.Heyecanla başladım anlatmaya .Ben büyüyüp adam olacağım.İş bulup çalışacağım. Siz yaşlanıp küçüleceksiniz. beliniz bükülecek, komşumuz Ahmet amca ile Ayşe teyze gibi küçücük kalacaksınız.Ben işten geldiğimde yorgun olacağım, siz benimle konuşmaya çalıştığınızda iş yerinde kafam şişmiş olacağından sizi duymayacağım bile. Siz benimle bir şeyler paylaşmak istediğini de Hadi odanıza çekilin de kafa dinleyelim diyeceğim.Ve birde bağıracağım Her şeylerini alıyorum sıcacık odaları da var daha ne istiyorlar diye.Annemle babamın gözleri fal taşı gibi  açılmıştı. Duyduklarına inanamıyorlardı.Bana sarılıp beni öyle içten bir okşayışları vardı ki sonsuza kadar konuşsam hiç bıkmadan dinleyecekler gibiydi.

FARKINDA OLMALI İNSAN…

KENDİSİNİN, HAYATIN, OLAYLARIN, FARKINDA OLMALI.

Umarız hepimiz farkında hayatlar yaşarız.

 


Resim Galerimiz