Çocuk Gelişimi

Anaokulu ve öncesi

ANAOKULU VE ÖNCESİ

ANAOKULU ÇOCUĞA NELER KAZANDIRIR?

            Anaokulu çocuğa öğrenci olduğu duygusu verir. Okulda arkadaş edinir. Bağımsız olur, anlatım gücü gelişir,                  

            el becerileri ve ifade gücü kazanır, enerjisini sportif faaliyetlerde harcar.

            ÇOCUĞUNUZ ANAOKULUNA GİTMEK İSTEMEZSE

  • Anaokuluna yeni giden bazı çocuklar annelerinden ayrılmak istemedikleri için ağlarlar. Öğretmenler, çocuklar her ağladıklarında onları yatıştırır ve duygularını anlamaya çalışır. Bu durum çocukla öğretmen arasında bir bağ oluşmasını sağlar. Çocuklar yalnız olmadıklarını ve ailelerinin onları kendileriyle ilgilenen ve güvenli bir yere bıraktığını anlarlar.

 

  • Eğer çocuğunuz üzgün bir sabah geçireceğe benziyorsa, öğretmene, siz gittiğinizde kendisini yalnız hissetmemesi için çocuğunuza ekstra ilgi göstermesini rica edebilirsiniz.

 

  • Okulun ilk haftalarında pek çok öğretmen anne-babaların sabah bir süre kalmalarını ve yavaş yavaş daha erken gitmelerini ister. Ancak anaokuluna alıştıktan sonraki günlerde tekrar gitmek istemezse onu öğretmene ispiyonlamayın. Çünkü çocuğunuz bundan sonra size güvenemeyebileceğini hissedebilir. En iyisi ona sadece 5 dakika kalabileceğinizi ama sonra gitmeniz gerektiğini söylemektir.

 

  • Çocuğunuzun duygularını anlamak için ona şöyle deyin: “Beni özlemen ve üzgün olman çok normal, ama umarım uzun süre böyle hissetmezsin.”  Ancak yine de kalması gerektiğini ona açıkça söyleyin. “Beni özlesen de , sen artık büyük bir çocuksun ve iyi olacaksın” Ona eğleneceğinin güvencesini verin. Ne zaman geri geleceğinizi onun anlayacağı bir dilde yani “Öğle uykusundan sonra” yada “Öğlenden sonraki kahvaltı saatinden sonra” gibi tanımlamalarla anlatın.

 

  • Endişenizi çocuğunuza yansıyabileceğini unutmayın. Siz hoşça kal demek için kendinizi ne kadar rahat hissederseniz, çocuğunuz içinde ayrılığı büyütmemek o kadar kolay olacaktır.

 

  • Eğer size niçin gitmek zorunda olduğunuzu sorarsa, ona sadece okulun anne babalar için değil ,  çocuk lar ve öğretmenler için olduğunu söyleyin.

 

  • Eğer tatile çıkarsanız çocuğunuzu tekrar okula hazırlamanız gerekecektir. Birkaç hafta birkaç gün tatilden sonra okula geri dönen çocuğunuzun aynı sendromu tekrar yaşamasını önlemek için, kendi rutin işlerinizi yeniden düzenlemeniz çok önemli. Okula başlamadan birkaç gün önce geri saymaya başlayın ve tatil boyunca görmediği arkadaşlarından ve öğretmeninden bahsedin.

ÇOCUĞUNUZA GÜNLÜK GÖREVLER VERİN

Çocuğunuza küçüklüğünden itibaren, her gün yapması için görev vermeniz yerinde olur. Bunu yaparak çocuğunuzu yaşam boyu sürecek olan bir sorumluluk duygusu vermiş ve bazı alışkanlıkları kazandırmış olursunuz. Çocuğunuzdan çiçekleri sulamak, kuşu beslemek yada balığı yemlemek gibi bazı basit şeyler yapmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe önce haftanın her günü için ayrı bir ödev verebilirsiniz. Örneğin şöyle bir liste olabilir: Pazartesi parkta yürüyüş. Salı havuzda yüzmeye gitmek. Çarşamba mağazaları gezmek. Perşembe arkadaşlarla oyun. Cuma resim, su oyunları ve bazı ev etkinlikleri. Tabii ayrıca yıl içinde, önemli gün ve dönemler değerlendirilmelidir. (yaş günler, bayram, yaz tatili) ama siz herhangi bir şeyi yıl içinde vurgulayarak, önemli bir hale getirebilirsiniz ve kutlamasını yapabilirsiniz. Örneğin her mevsim değişikliğinde, doğanın nasıl gözüktüğünü çizerek yeni gelen mevsimi kutlayabilirsiniz. Ağaçları yapraklı ve yapraksız olarak, mevsimleri değişen renkleriyle belirtebilirsiniz.


Resim Galerimiz